Preskočiť na hlavný obsah

Instagramový algoritmus - keď sa zmráka nad tvorcami


V posledných dňoch (týždňoch) sa každému rapídne zhoršili dosahy, či už impresie z hashtagov alebo počet srdiečok (čo nemusí (ale taktiež môže) byť chyba IG algoritmu, ale o tom neskôr). Pýtate sa prečo? Prečo však instagram mení algoritmus? 

V tomto článku sa chcem tejto problematike trochu pomenovať. Upozorňujem: Neberte to ako svätú pravdu, je to moja teória. Teda môže byť pravda všetko, možno len polka alebo vôbec nič. 

*

Od augusta neprešiel deň kedy by som na stories nevidela, že sa niekto nesťažuje na ig algoritmus alebo nezdieľa príspevky o tom ako pomôcť tvorcom, aby sa dostali k širšiemu publiku. A predsa ma prekvapil počet vašich správ, že vôbec netušíte o čom rozprávam. Preto sa na začiatku budem venovať takej menšej teórii, ak viete o čo ide, úplne vpohode ju preskočte.

*

⸢ ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣

ČO JE INSTAGRAMOVÝ ALGORITMUS?

⸤                                

Veľa z vás sa ma pýtalo na stories, že čo to vlastne je. Nevedela som nájsť nejakú jednotnú definíciu, tak sa pokúsim vytvoriť si vlastnú.

Je to nástroj tejto sociálnej siete, vďaka ktorému sa vám zobrazujú na základnej obrazovke (home/home screen/domovská stránka) určité príspevky v istom poradí. Sú ovplyvnené na základe toho, koho/čo ste vyhľadávali, koho sledujete, ako často je aktívny, ako ste vy aktívny a vplýva na to ešte veľa ďalších parametrov ako sú likes, komenty, zdieľania a uloženia či už vaše alebo alebo vašich sledovateľov. 

Toto je veľmi obšírne napísané, teda ak sa rozumiete do programovania, môžete len čiastočne so mnou súhlasiť, ale toto je v podstate ten základ.

*

⸢ ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣

PREČO SA (podľa mňa) ZMENIL IG ALGORITMUS?

⸤                                

Je to trochu komplexnejšie, ale pokúsim sa byť čo najstručnejšia.

Instagram chce, aby ste boli aktívni. Nový algoritmus hovorí čo? Srdiečka už nie sú všetko. Lajkovanie už nie je dosť. Komentáre sú lepšie, ale stále nie je to to. Príspevok, ktorý má veľa komentárov, ten je viac zobrazovaný ľuďom než ten bez nich. Ale stále to nie je to. Zdieľanie - nový dych pre príspevky. Ale uloženie, to je niečo... Ak je uloženie príspevku zlatá medaila, like je čokoládková minca, ktorú dostanete v mikulášskom balíčku. Tým nechcem povedať, že likes sú nič, ale zväčša už vrámci algoritmu nie sú taký "ťahač" ako kedysi. Žezlo prebrali ostatné funkcie Instagramu.

Vtip je ale v tom, že Instagram nás necháva vedieť tieto veci. Chcete dosahy? Potrebujete minimálne komentáre. Ako získať komentáre? Tak, že i vy komentujete. Chcete zdieľania? Zdieľajte. Uloženia? Ukladajte. Jednoduché.

Háčik je ten, že koľko času vám také komentovanie, zdieľanie, odpisovanie na stories zaberie? Nuž dosť času. A medzitým ako dávate pozor, aby ste našli dobrý post na komentovanie, uvidíte brutálne veľa reklám. Keď pozeráte stories ľudí, tiež vám tam skáču reklamy a ľudské oko vždy niečo zachytí. I keď to prepnete, že je to blbosť (ako ste zistili, že je to blbosť? Pozreli ste sa!). Ani si neuvedomujete, že vás nejako ovplývajú, myslíte si, že ich ignorujete, ale nie je to tak.

Ďalej v home sa vám zobrazuje len 10% obsahu, čo pridávajú účty, ktoré sledujete (teda pokiaľ nesledujete dvadsať ľudí, ktorí pridajú fotku raz za polroka). Keď ste tvorca, viete, že sa musíte dostať do tých desiatich percent vašich sledovateľov. Trochu stresujúce, nemyslíte?

Ale nebojte sa, ujo Instagram má pre vás riešenie! Keď si zaplatíte u neho reklamu, ukáže vás viacerým ľuďom (garantuje vám to - môžete si sledovať tieto štatistiky). Chápete kam to celé smeruje? Teda:

 - Ľudia, čo si nechcú zaplatiť reklamu - musia tam tráviť viacej času, aby mali dosah. Neplatíte peniazmi, ale svojím časom.

 - Ľudia, čo si zaplatia reklamu nemusia tam byť tak veľa ako títo ľudia. Aspoň to vám tvrdí ujo IG. 

Keď si toto všetko uvedomíte, tak sa môžete cítiť ako ja. Absolútne bezmocne.

Prečo teda Instagram chce, aby ste boli aktívni? Odpoveď je vyššie - čas sú peniaze. Čas cudzích je superhodnotný. Každé vaše kliknutie, každé vaše scrollnutie sú pre neho peniaze.

*

⸢ ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣

PREČO SOM TEDA STÁLE NA INSTAGRAME, KEĎ TOTO VŠETKO VIEM?

⸤                                

Dobrá otázka. Zvyk? Je to istý typ challenge? Je to, že tu mám svoju základňu a hocikde inde by sa to robilo ťažšie? Netuším. Môže to byť všetko dokopy, nemusí to byť nič z toho. Milovala som predstavu, že IG je miesto neobmedzených možností. Že ľudia ocenia to, čo tvorím. Teraz mám trochu triezvejšie predstavy.

*

⸢ ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣

VAŠE OTÁZKY

⸤                                


⸢ ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣

"Ako viem, že je to algoritmus a nie len to, že sa príspevok ľuďom nepáči tak ako iné príspevky?"

Ťažká otázka, pretože všetko čo sa zobrazuje v home je vytvorené algoritmom. To znamená, že jedine kedy sa ľuďom "naozaj" páčia tvoje príspevky a idú za tvojím obsahom sú v štatistikách príspevku pomenované "z profilu" a "z iného zdroja", čo keď si pozrieš je oproti tým ostatným dvom nízke číslo. Ostatné dosadil algoritmus ľuďom do home. Pri Hashtagoch však sa dá pochybovať - napr ja si ručne vyhľadám príspevky z obľúbených hashtagov a to sa ráta do toho tiež. Ale popravde, veľa takých ľudí, že by si to ručne vyhľadali podľa mňa nie je.

⸤                                                

*

⸢ ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣

"Prečo nefungujú impresie z hashtagov, aj keď hashtagy obmieňam?

Tak pri tejto som sa dosť zapotila! Možností je však niekoľko a zväčša sú to domienky, pretože nemám Marka na linke:D 

Algoritmus sa zmenil (prekvapko!) v tom zmysle, že začal pridávať viac reklám do Home screen. Ak si ešte pamätáte "starší IG", tak kedysi sme mali, že 2-3 príspevky a potom 2 príspevoky z hashtagu a to sa striedalo. Tým bolo viac priestoru pre príspevky z hashtagov. Potom však začali pridávať viac a viac reklám a pre hashtagy neostalo toľko miesta ako kedysi. Takže sa to rapídne znížilo, tým IG začal selektovať a vyberať. Preto sa tvoje impresie mohli rapídne znížiť.

Teda v podstate obmieňanie je dobré, lebo ak by si postavila do radu 10 ľudí, je veľmi nepravdepodobné, že dvaja z nich budú sledovať úplne identické hashtagy a zároveň sa zobrazia im i identické príspevky. I keď výber hashtagov mi príde ako hop alebo trop. Raz to výjde, raz nie.

Teda ak chceš zvýšiť impresie z hashtagov, máš dve možnosti:

 - Nájdi si najvyhľadávanejšie hashtagy z danej témy a používaj tie;

 - Zvýši svoju aktivitu vrámci ostatných IG nástrojov. 

⸤                                                

*

⸢ ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣

"Ako ovplyvnit instagramový algoritmus?"

Toto mi už príde filozofická otázka takmer ako "Byť či nebyť?" Je to ťažké. Aj keď v stories na share4share vám píšu "Poďme sa zahrať s IG algoritmom", nezahrávate sa vy sním, ale on si zahráva stále s vami. Robíte to, čo sa mu páči. Zdieľate. Takže ovplyvníte ho tak, že budete hrať podľa jeho pravidiel, alebo?

⸤                                                

*

Toto som dopísala o druhej ráno, hrozne veľa som po ďalších úpravách vyhodila. Dúfam, že vám môj článok ozrejmil aspoň trochu problematiku IG algoritmu. Ak máte ďalšie otázky, napíšte mi ich dole do komentára. A taktiež čo si vy myslíte o tom celom. Je to hrozne komplexné, preto ak so mnou nebudete súhlasiť a budete mať na to iný názor, tak vás za to neukameňujem. 

V poslednej dobe sa pohrávam s myšlienkou, že by som vám dala nejaké tipy/triky ako čo najefektívnejšie využívať instagramové nástroje, aby ste neskončili niekde pod záplavou iných príspevkov. Čo si myslíte o tomto?


*máva knihou*

Dia (Knižný závislák)⸢ ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣

ČO BY SOM RADA DODALA, ALE NECHÁVAM TO AKO POZNÁMKU POD TEXTOM

⸤                                

Viete ako tu bola tá diskusia o tom ako je bookstagram marketingovým nástrojom. Nechcela som sa k tomu vyjadrovať, pretože mi to prišlo ako hlúposť. Prečo? Pretože bookstagram resp booksagrameri nie sú takým marketingovým nástrojom ako samotný Instagram. Uvediem príklad, aby ste pochopili, čo tým myslím.

Predstavte si teraz svoj instagramový home (to, keď kliknete na ikonku domčeku). Nevšímajte si fotky, všímajte si, ktoré príspevky sú sponzorované a ktoré nie. Prvá a druhá fotka nie sú sponzorované, potom máte príspevok z hashtagov a štvrtá je sponzorovaná. Toto sa opakuje, snáď do nekonečna. A čo stories? Jeden, dva a potom šup reklama.

Vidíte? Je jedno či by ste boli na bookstagrame, či sledovali účty len s autami alebo tie, kde sa venujú vareniu. Reklama je tu všade a vždy bude, i keď tí ľudia nedostanú danú vec "barterom". Preto mi celý ten článok prišiel ako hlúposť. Ak danej slečne vadí reklama a zapredanosť, prečo je na Instagrame, keď celý jeho koncept je taký? A existujú soc, siete, kde nie sú platené reklamy, kde sa vám zobrazujú všetky príspevky ľudí, ktorých sledujete. 

Ale toto som tu nechcela primárne riešiť, je to len taká vsuvka.


Komentáre

  1. Super článok, veľmi dobre si to napísala a v podstate toto sk myslím aj ja. 👌
    A k tým tipom využívania IG, urcite napíš clanok! Ja sa velmi rada naucim nieco nove. 😁

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Perfektný článok, veľa si ma naučila ❤️

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Posledné drámy bookstagramu a prečo škodia komunite

      Áno, každý miluje drámy. Priznajte si to už zo začiatku, je to v úplnom poriadku. Ale každý z nás ich má po čase dosť. Proste vám pretečie pohár a máte pocit, že sú to len plané výstrely do vzduchu ako aspoň trochu pozmeniť algoritmus a zviditeľniť sa. Áno, takmer každý to skúšal, aj ja som bola súčasťou drám (aj som jednu vyvolala, takže nie som svätá), ale poďme sa venovať tým najnovším a prečo to jednoducho škodí celej komunite. !TÝMTO ČLÁNKOM SA NIKOHO NECHCEM DOTKNÚŤ. SPOMÍNANÉ OSOBY SÚ TU Z ČISTO INFORMAČNÉHO HĽADISKA!  * ⸢ ̄    ̄  ̄  ̄  ̄  ̄   ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣ VZNIK DRÁMY ⸤                                                                ⸥     (moja matematikárka by bola hrdá na mňa, že aspoň niečo som pochytila)     GENESIS  -  Každá dráma vznikne z väčšej časti preto, lebo niekto urazil niekoho ego (aj kolektívne ego existuje):D Okej, je to hnusne napísané, ale je to tak. Aspoň v najbližších drámach, ktoré vám popíšem.      SOCIAL BOOM -  Potom tu je tá časť

Prečo by ste nemali podceniť sériu Smrteľné stroje

Táto séria, ktorá vychádzala v čase, keď Harry Potter zažíval svoju najväčšiu slávu, je podľa mňa jedna z tých najlepších, ktoré som kedy prečítala. Prečo? Čítajte ďalej a dozviete sa!