Preskočiť na hlavný obsah

#ZávislákRadí - Ako zvládnuť čítanie i školu


Sťažujete sa, že nestíhate čítať knihy? A keď ich čítate, tak sa nestíhate učiť? Mám pre vás zopár rád a trikov ako to zvládnuť!


1. ČÍTAJTE VŽDY, KEĎ MÔŽETE

Na zastávke autobusu? V preplnenom metre? Počas prestávky? Počas hodiny? HOVORÍM ÁNO!

Naozaj, čítajte vždy, keď môžete a chcete. Neodkladajte to, pretože sami viete, že sa k tomu potom už nevrátite. Ak sa ráno zobudíte s chuťou čítať, tak si dajte 10 strán a až potom vstaňte - hneď budete mať krajšie ráno!

2. MAJTE ČASOVÝ PLÁN

Ja to robím tak, že si na mobile stopujem čas. Polhodinka učenia, polhodinka čítania. Ak sa bojíte, že by vás úplne vtiahla kniha, najprv sa naučte a potom sa vrhnite na čítanie.

Možno to neznie tak fancy, ale je to vcelku účinné, ak sa dokážete prinútiť a sebazaprieť.

(V živote mi to nevyšlo len u Shadow and Bone - Darkling úplne odpútal moju pozornosť)

3. NEBUĎTE NA INTERNETE

Tak toto je asi najužitočnejšia rada, ktorú vám môžem dať. Viete koľko času vám žerie scrollovanie instagramom alebo facebookom? Brutálne veľa. Fakt brutálne veľa. Keď som sa vzdala Instagramu na týždeň, dosť som toho stihla, nielen v škole, ale i pri čítaní a fotení, plus načerpala novú inšpiráciu.

Teda nechajte mobil niekde schovaný, vypnite si wifi, spravte si čaj/kávu a čítajte.

4. AUDIOKNIHY

Mi-lu-jem! Toto mi najviac šetrí čas, pretože i keď mám unavené oči, stále si môžem strčiť slúchadlá do uší a vypnúť. Plus, môžem pri tom vysávať alebo sedieť vo vani a nebáť sa, že niečo mi navlhne. 

Mini lifehack: Väčšina klasík, ktoré treba vedieť na maturitu sú nahovorené ako audioknihy, po prípade rozhlasové hry. Takže vám to nielen ušetrí čas, ale i nervy a zachráni známku.

5. HĽADAJTE ASOCIÁCIE

Je vedecky dokázané, že ak sa človek naučí o niečom čosi navyše, tak si to určite zapamätá. Uvediem príklad:

Aké sú vzácne plyny?
HErry(ja viem, je to Harry, ale ta si to pamätám), NEville, ARagog, KRum, XEnophilius a RoN.

6. NEKUPUJTE/NEVYPOŽIČIAVAJTE SI ZBYTOČNE KNIHY

Je úplne jedno ako sa vám páči tých 8 kníh v knižnici alebo novinka v kníhkupectve. Doma ich máte ďalších 40 + učebnicu biológie a radi by boli taktiež prečítané.

Potom vás bude len zbytočne stresovať kôpka vypožičaných kníh pri posteli (ako mňa) a budete platiť pokuty. Plus, všetko sa vám bude hromadiť a jedného dňa to skončí tak, že vás tie kopy zasypú.

7. PRIPUSTITE SI FAKT, ŽE TO NESTÍHATE A CHOĎTE SI ČÍTAŤ


Ehm, k tomu vám nemám čo povedať. Často keď som v strese si pospím alebo si idem čítať. A keď mi už naozaj horí pod zadkom, tak sa idem učiť a knihu chtiac-nechtiac odložím.


Q&A (inšpirované vašimi odpoveďami na stories)

Q: Začala som čítať knižku počas prestávky, avšak nastal nečakaný zvrat a teraz to musím dočítať. Čo mám robiť?
A: Povedzte učiteľke, že to potrebujete dočítať. Alebo jej povedzte, že na dnešný test nie ste pripravený, vytiahnite knihu a pokračujte. Ani sa nepýtajte koľkokrát to zabralo na nemčine (takmer vždy!).

Q: Keď prečítaš 3x 600-stranovú učebnicu, už nemám viac chuť na viac písmenok. Avšak chcem si čítať...čo robiť?
A: Audiokniha to istí.

Q: Hovoria mi, že som divná, že si radšej čítam ako sa s nimi rozprávam. Som divná?
A: Nikdy nie si divná s knihou, pokiaľ nečítaš slovník. #beproudDúfam, že sa vám tento článok páčil knihodraci a inšpiroval vás!

*máva knihou*

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Posledné drámy bookstagramu a prečo škodia komunite

      Áno, každý miluje drámy. Priznajte si to už zo začiatku, je to v úplnom poriadku. Ale každý z nás ich má po čase dosť. Proste vám pretečie pohár a máte pocit, že sú to len plané výstrely do vzduchu ako aspoň trochu pozmeniť algoritmus a zviditeľniť sa. Áno, takmer každý to skúšal, aj ja som bola súčasťou drám (aj som jednu vyvolala, takže nie som svätá), ale poďme sa venovať tým najnovším a prečo to jednoducho škodí celej komunite. !TÝMTO ČLÁNKOM SA NIKOHO NECHCEM DOTKNÚŤ. SPOMÍNANÉ OSOBY SÚ TU Z ČISTO INFORMAČNÉHO HĽADISKA!  * ⸢ ̄    ̄  ̄  ̄  ̄  ̄   ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣ VZNIK DRÁMY ⸤                                                                ⸥     (moja matematikárka by bola hrdá na mňa, že aspoň niečo som pochytila)     GENESIS  -  Každá dráma vznikne z väčšej časti preto, lebo niekto urazil niekoho ego (aj kolektívne ego existuje):D Okej, je to hnusne napísané, ale je to tak. Aspoň v najbližších drámach, ktoré vám popíšem.      SOCIAL BOOM -  Potom tu je tá časť

Prečo by ste nemali podceniť sériu Smrteľné stroje

Táto séria, ktorá vychádzala v čase, keď Harry Potter zažíval svoju najväčšiu slávu, je podľa mňa jedna z tých najlepších, ktoré som kedy prečítala. Prečo? Čítajte ďalej a dozviete sa!

Top 5 úžasných knižných svetov s hroznou hlavnou postavou

Každému z nás sa to už stalo - ten svet nás úplne pohltil, vedeli by sme si v ňom predstaviť žiť, preskúmať ho do posledného zákutia...jednoducho byť jeho súčasťou. Avšak nie vždy sme si sadli s jeho postavami, dokonca často i s hlavnou. Jednoducho nevieme pochopiť, čo sakra tá ženská/chlap robí, prečo jej rozhodnutia sú postavené na hlavu a jednoducho sme si búchali hlavu o stenu zakaždým, keď sa čo i len nadýchla. Tu je mojich "Top 5", kde som takmer zabila hlavnú postavu za to, že ona môže byť v takom skvelom svete a byť jednoducho taká...svojská (slušne povedané). 1. Falošný bozk LIA PREČO??? Tak, Dia, hlboký nádych a výdych, daj im nejaké dôvody. Táto princezná zosobňuje všetko, čo nenávidím na hlavných postavách - má sa postaviť svojim povinnostiam a čo spraví? Ujde, lebo yolo. A keďže sa to stalo na začiatku knihy, tak už zvyšok príbehu som ju len chcela prefackávať. Ešteže to iné vedľajšie postavy ako-tak zachránili. 2. Trón zo skla (zdroj: tu ) Ja neviem, ale so Ce