Preskočiť na hlavný obsah

Prečo by ste nemali podceniť sériu Smrteľné stroje


Táto séria, ktorá vychádzala v čase, keď Harry Potter zažíval svoju najväčšiu slávu, je podľa mňa jedna z tých najlepších, ktoré som kedy prečítala. Prečo? Čítajte ďalej a dozviete sa!

*

⸢ ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣
1. Luxusné obálky
⸤                                

Dobre, súďme trochu knihu podľa obalu - tie obálky sú neskutočne krásne. Milujem kontrasty farieb a aké sú detailné. Mám pocit, že keď mi prišli domov, tak som prvý deň sa len na nich pozerala aké sú krásne. Veď posúďte sami u prvého a druhého dielu:
⸢ ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣
2. Je to dystópia
⸤                                

Pre tých, ktorý nie sú oboznámený s týmto žánrom: podľa Cambridge Dictionary dystópia je "vymyslená spoločnosť v budúcnosti, ktorá vznikla po tom ako sa odohralo niečo strašné". Neznie to práve ružovo, ale povedala by som, že je to jeden z najplodnejších žánrov súčastnosti (napr. Hry o život, Diverigencia, The Maze Runner). Takže ak sa vám tieto knihy páčili, smelo skúste túto! A keď sa vám nepáčili, tiež to skúste, lebo takto vyzerá dobre napísaná dystópia!


⸢ ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣
3. Premyslený originálny svet
⸤                                

Málokedy v súčastnosti nájdete knihu, ktorá by mala naozaj dobrý a originálny worldbuilding. Keď sa do toho začítate a naozaj sa pre to nadchnete, po čase začnete nachádzať menšie nezrovnalosti alebo sem tam autor niečo nedovysvetľuje. Povedala by som, že to nie je problém tejto série. Vždy, keď príde niečo nové, tak to tak pekne do seba zapadne, väčšina z toho nie je vôbec obohraná a miestami neskutočne originálna.


⸢ ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣
4. Easter eggs + odkazy na "náš svet"
⸤                                

Toto asi najviac milujem na tejto sérii. Hlavne Zaslepené vojská sú toho plné - odkazy na to ako sme žili, fyzické veci, ktoré pochopíte len preto, lebo žijete v tejto dobe a ešte viac. A taktiež objavil sa tu odkaz na Nokiu či chlap, ktorý pomenoval svoje deti po anglických značkách áut


PS: Ak ste ako mladší mali v obľube Príšernú vedu, tak keď nájdete tento easter egg na jedného z autorov, napíšte mi! Mne to došlo len náhodou😅


⸢ ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣
5. Čítavosť + preklad
⸤                                

Dej krásne na seba nadväzuje, autor vysvetľuje veci prirodzene, hrá sa s textom a zároveň sú tu i vtipné hlášky (tí, ktorí milujú anglický humor, toto je musthave!). Dokáže zaujať čitateľa, že si ani nevšimnete, že ste prečítali 150 strán. A keď vám poviem, že toto je jeden z najlepších prekladov aké som čítala, budete mi veriť? Pretože je. Proste, prekladateľ si neskutočne dobre sadol so spisovateľom a vidno, že je to taký kvalitný preklad. Autor píše čítavo a prekladateľ to dokázal preniesť aj do slovenčiny. 


Len jedna jediná vec mi nedá a to je Zlato predátora vs Dravcovo zlato. Toto bude SPOILER: V dvojke napíše jeden spisovateľ knižku, ktorá sa volá Predator's Gold - teda tak ako sa volá druhý diel. Neviem prečo, ale v slovenskom preklade im dali dva rozličné názvy a neskutočne ma to mrzí. KONIEC SPOLIERU

⸢ ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣
6. Postavy
⸤                                


Je jedno či ide o vedľajšiu alebo hlavnú - každá z nich má inú osobnosť, sú výrazné a dobre sa odlišujú. Príde mi, že každá z postáv dostáva dosť priestoru, takže ak vám jedna príde nesympatická, dokáže sa to vyvážiť s ostatnými. A Hester je moja najviac obľúbená postava, pretože to je badass hrdinka, ale nie je to Mary Sue (ako jedna nemenovaná férka), teda má i svoje zlé stránky a dosť traumatickú minulosť, ktorá ovplyvňuje jej správanie.

Plus, vedľajšie postavy nie sú ploché, teda nie sú tam "len preto, aby boli", ale majú svoju backstory a osobnosť. A tak nikdy neviete kedy sa z vedľajšej postavy môže stať i hlavná.

⸢ ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣
7. Pre všetkých
⸤                                

Je jedno či túto knihu kúpite mladšiemu 10-ročnému súrodencovi alebo niekomu staršiemu, pretože každý si v tom nájde svoje. A to je magické na tejto sérii.

⸢ ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣
8. Všetko sa uzavrie
⸤                                

Znie to tak hlboko, ale je to pravda - aj keď sa pohne v deji a má novú tému príbehu, nikdy nezabudne vysvetliť v súčasnej knihe, čo sa stalo s ľuďmi/mestami/vecami z minulých dielov. Teda vždy všetkému dá i také zákulisné "čo sa stalo potom" a zároveň to je pekne zakomponované v deji. Hlavne v Pekelných vynálezoch je prvá časť knihy môj favorit (teda jej koniec).

⸢ ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣
9. Film
⸤                                

Mne osobne sa hrozne páčil tento film (vlastne, preto som si chcela prečítať i knižky). A viete, kto tam hrá? Robert Sheehan (Klaus z Umbrella Academy)! Proste pecka obsadenie, úžasné literárne dielo a režíruje to Peter Jackson. Mega kombinácia.


⸢ ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣
10. Dôvod
⸤                                

10. Nepotrebujete 10. dôvod na to, aby ste si prečítali túto sériu, pretože už dávno tušíte, že je určite pre vás! A keď už ste ju prečítali, rozhodne sa so mnou zhodnete aspoň v jednom bode, pretože táto séria má niečo do seba😊Knižný Závislák (Dia)


fotka upravená v PicsArt
Zlato predátora, Pekelné vynálezy a Zaslepené vojská som dostala vrámci spolupráce od albatrosmedia.sk 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Last minute darčeky pre knihodrakov

Každému z nás sa to stalo. Tri dni pred Vianocami a vy nemáte darček pre vášho kamaráta-knihodraka. A dať mu knihu je strieľanie naslepo - nemá už túto náhodou? Bude ju chcieť? Alebo kniha vám príde veľmi...neosobná? Nechajte sa inšpirovať pár darčekmi, ktoré rozhodne potešia každú knižnú dušu. 1. Sviečky/záložky Tento bod dávam hneď prvý, pretože museli by ste byť ultrarýchli, aby ste stihli ešte objednať z týchto instagramových účtov tieto perfektné darčeky, ktoré potešia takmer každého knihomoľa. Tu sú priame odkazy na ich ig úcty: @ vaznifantazie a @ knizne_radosti .  Šup šup, bežte kým je ešte čas! 2. Knižné obaly/náhrdelníky Ďalší bod, pri ktorom musíte byť rýchly ako Flash, aby ste to stihli do Vianoc, ale kúštik stresu sa vyplatí za takýto darček, pretože nepoznám knihodraka, ktorý by sa neroztopil pri pohľade na toto. Píšte @ book_blanket   a @ di.angelaces ! 3. Netfl

Instagramový algoritmus - keď sa zmráka nad tvorcami

V posledných dňoch (týždňoch) sa každému rapídne zhoršili dosahy, či už impresie z hashtagov alebo počet srdiečok (čo nemusí (ale taktiež môže) byť chyba IG algoritmu, ale o tom neskôr). Pýtate sa prečo? Prečo však instagram mení algoritmus?  V tomto článku sa chcem tejto problematike trochu pomenovať. Upozorňujem: Neberte to ako svätú pravdu, je to moja teória. Teda môže byť pravda všetko, možno len polka alebo vôbec nič.  * Od augusta neprešiel deň kedy by som na stories nevidela, že sa niekto nesťažuje na ig algoritmus alebo nezdieľa príspevky o tom ako pomôcť tvorcom, aby sa dostali k širšiemu publiku. A predsa ma prekvapil počet vašich správ, že vôbec netušíte o čom rozprávam. Preto sa na začiatku budem venovať takej menšej teórii, ak viete o čo ide, úplne vpohode ju preskočte. * ⸢ ̄    ̄  ̄  ̄  ̄  ̄   ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄  ̄ ⸣ ČO JE INSTAGRAMOVÝ ALGORITMUS? ⸤                                                                ⸥ Veľa z vás sa ma pýtalo na stories, že čo to vlastne